SR9UVM CHORĄGWICA

 

 

  HISTORIA POWSTANIA PRZEMIENNIKA SR9UVM

     W chwili obecnej SR9UVM pracuje w modulacji DMR 439.400 MHz.

    Poniżej jest opisana historia powstania ww rpt i tekst opisowy pozostaje bez zmian dla celów historycznych Grupy KPGK.

       W celu udoskonalenia sieci D-STAR kontynuowane są prace nad budową 2 przemienników D-star SR9UVM i SR9UVZ  Grupa krótkofalowców przy wsparciu ze strony OT 10 PZK gromadzi sprzęt i ustala lokalizacje. Zakup sprzętu został dokonany częściowo , mamy w posiadaniu radia MOTOROLE GM340 szt 4 z okablowaniem , dupleksery szt 2.

   Zapadła decyzja co do sposobu wykonania przemienników na sterownikach ICOMA. Sprzęt ten jest kosztowny ,ale spełnia nasze założenia. Koszt jednego urządzenia ok 4 500 zł.

  Z uwagi na to że wiele kolegów posiada urządzenia DSTAR prosimy o wsparcie naszej inwestycji. Do ww sterownika wymagany jest jeszcze serwer. Mam zapewnienie kolegów z SP7, że postarają się nam o sponsora na to urządzenie i pomogą w realizacji zadania o wartości rynkowej ok 3 000 zł.

     W dniu 15.10.2011 gościliśmy u kolegów Grupy DIGITAL w Łodzi. Koledzy dotrzymali obietnicy i załatwili nowy serwer, zakupili sterownik ICOM-a IP RP2C , wszystko to zestawili, przeprogramowali radia,wykonali sterownik dla podłączenia motorol z IP RP2C , skonfigurowali z ruterem i przetestowali cały kompletny przemiennik.

   Składam im wyrazy uznania za pomoc w realizacji zadania , fachowo i solidnie wykonana praca. Dzięki za włożony trud w realizację zadania.

     Przemiennik zostanie testowo ustawiony do pracy w Krakowie jako SR9UVM 439 400 MHz docelowo na Chorągwicy.

   

     W środę grupa zapalonych krótkofalowców zamontowała otrzymaną od Krzysztofa SP9NSU antenę na maszcie Chorągwicy. Prace pod czujnym okiem Krzysztofa SP9SVH wykonała ekipa Tomka SP9ITP wraz z wymienionym już Krzysztofem SP9NSU i Tadeuszem SP9MZH.Oczywiście wykonano całość robót wraz z okablowaniem. Pozostałe prrace zostaną wykonane w przyszłym tygodniu.I tak w dalszym ciągu prowadzone sa prace nad modernizacją przemiennika. Krzysztof SP9SVH załatwił szafkę RAK na przemiennik , a Krzysztof SP9NSU w dn.05.12.2011 profesjonalnie umieścił w niej elementy przemiennika w sposób profesjonalny , co widać na załączonych fotkach. Za wykonaną pracę bardzo dziękujemy , gdyż jest to końcowy fragment prac umożliwiający ustawienie serwera w sieci DSTAR .

     Po próbach przemiennika,które wypadły negatywnie nadszedł czas  następne modernizacje. Elementy zostały wysłane do Łodzi. A co zrobili to proszę czytac poniżej ...

   ....  Po paru tygodniach prac możemy zaprezentować ostateczną wersje przemiennika jaki został wykonany w klubie SP7PHP. Należy wspomnieć że cały przemiennik został zmontowany przez naszą grupę sporo wcześniej, sterownikiem jest oryginalny kontroler ICOM ID-RP2C a modułem nadawczym urządzenia motoroli które sprawują się o wiele lepiej i nie kosztują tyle co fabryczny ICOM. Cały zestaw trafił do nas po raz drugi na gruntowną przebudowę a mianowicie wstępnie urządzenie pracowało tylko w zakresie pasma 70cm czyli port B został dodany następny moduł pasma 2m port C SIMPLEX z możliwością rozbudowy do FUL DUPLEX została wykonana cała nowa elektronika sterowania z dodatkowymi układami eliminującymi efekt zrywania korespondenta z części odbiorczej w czasie krótkiego zaniku sygnału czyli podtrzymanie w czasie zaniku cosa Wszystko jest zamontowane w jednej obudowie łącznie z zasilaczem, było to spore wyzwanie i dziesiątki godzin spędzonych nad całym projektem nie mówiąc o litrach kawy która utrzymywała nas w trzeźwym myśleniu nie raz o czwartej nad ranem. Nad przebudową pracowaliśmy w składzie SQ7NNL, SQ7AYZ, SP7VCX, SP7WNA. Na obecną chwile sprzęt jest testowany i sprawuje się rewelacyjnie prądu mu nie braknie z racji tej że całość napędza kilowatowy 12v zasilacz. Całość zaraz po testach zostanie wysłana do kolegów z Krakowa....

     Miejsce które pozostało będzie przyszłościowo wykorzystane na moduł A pasmo 1.2Ghz FUL DUPLEX wtedy zrobi się spory kombajn D-STAR.

     Przemiennik powrócił  w nowej ulepszonej wersji z dodanym modułem C do pracy w simpleksie 145.375 MHz . Zamontowaliśmy przemiennik na miejscu docelowym czyli Chorągwicy. Pierwsze próby wypadły wzorowo. Koledzy z Łodzi wgrali do serwera programy do obsługi przemiennika , ale w trakcie zdalnego konfigurowania został wyłączony. 6.02.2011 ekipa pojedzie na miejsce , aby włączyć urządzenia.

   Niestety padł zasilacz i wymaga wymiany. Po wymianie zasilacza pracuje przemiennik poprawnie,ale jego czasy wyłaczania sa za długie i często sie zawiesza. Pomaga zainstalowanie UPS -a , ale nie do końca.

    Przeszkadzają  duże zakłócenia , wymiana anten też nie powoduje poprawy, ale dzięki akcji z antenami

mamy już zamontowana antenę na 2 m i moduł C rusza bezbłednie i tak funkcjonuje do dziś.

    Nad tematem dumaja tęgie głowy. Witek SP7WNA przysyła filtr dolnoprzpustowy , Tadeusz SP9MZH dorabia do niego kabelki , a Krzyszofy SP9SVH i SQ9OZE go montują. Jest czwartek 12 kwietnia 2012 godzina 16 30 odpalają próbnie przemiennik i co ?  Sukces !!!! Działa bez zarzutów radzi sobie doskonale. Jeszcze złożenie go w całość. Próby mobilowe i inne i testy wychodza prawidłowe.

 

      Proszę o przestudiowania na zdjęciach w galerii SR9UVM ewolucję przemiennika. Jeszcze czeka nas dużo pracy związanych z  wykonaniem automatyki do sterowania przemiennikiem przez internet. O dalszych pracach poinformuję, tym którzy poświęcili swój czas serdecznie dziękuję za pomoc . A kto był to widać w galerii foto.

 

  Poniżej jest przedstawiona mapa zasięgów przemiennika SR9UVM

© 2012 Krakowsko-Podhalańska Grupa Krótkofalarska. Wszelkie prawa zastrzeżone.